У саопштењу се наводи да је Уредбом о утврђивању програма мера за подстицање развоја пољопривредне производње за 2004. годину, која је објављена у Службеном Гласнику Републике Србије бр. 45 од 23. априла ове године, предвиђено краткорочно и дугорочно кредитирање регистрованих пољопривредних газдинстава у укупном износу од 3.767.500.000 динара. Од ове суме, квота за краткорочне кредите у висини од 1.727.500.000 динара реализована је у потпуности, тако да је и последњи подносилац захтева од укупно 28.125 корисника ових средстава добио свој новац уплатом на наменски текући рачун.
За дугорочно кредитирање пољопривредних газдинстава предвиђена су средства у износу од 2 милијарде динара преко Фонда за развој Републике Србије и пословних банака. До данас су одобрена средства за 87 корисника правних лица у износу од 1.334.884.000 динара, а до сада је од тих одобрених средстава закључено 32 уговора у износу од 295,4 милиона динара, од чега је реализовано и уплаћена су средства за 30 корисника у износу од 290,7 милиона динара.
Одобрена средства за кредите за откуп воћа и поврћа износе 500 милиона динара, а од те суме кредите је реализовало 68 корисника у износу од 438,5 милиона динара. За трећи вид дугорочног кредитирања преко пословних банака предвиђена је квота за физичка лица од 700 милиона динара, а до сада одобрено је 174 захтева у износу од 325.802.565,55 динара и за 22 корисника на наменске текуће рачуне уплаћено је 78.353.104,20 динара.
Поред поједностављене процедуре при прибављању документације уз захтев за дугорочно кредитирање пољопривредних газдинстава, Анексом уз уговор о начину коришћења средстава намењених дугорочном кредитирању пољопривредних газдинстава прецизирана је процедура између банке и Фонда за развој којом банка, пре пуштања кредита у течај, прибавља инструменте обезбеђења наплате потраживања, ради обезбеђења уредног враћања доспелих обавеза корисника кредита.
Утврђен је и додатни модел дугорочног кредитирања којим се омогућује да банке са мањим учешћем сопствених средстава (пољопривредна газдинства уписана у Регистар пољопривредних газдинстава могу приликом конкурисања код пословне банке за доделу дугорочних кредита, обезбедити учешће од 20 одсто сопствених средстава, док је учешће банке 10 одсто од предрачунске вредности улагања, с тим да услови у погледу отплате и рока кредита остају исти, али је у овом модалитету предвиђена нижа каматна стопа од 1,9 одсто) ефикасније приступе дугорочном кредитирању пољопривредних газдинстава, а истовремено се омогућује заинтересованим пољопривредним газдинствима да улагањем сопствених средстава дођу до повољнијих услова за кредитирање, наводи се у саопштењу.