Ђукић Дејановић је, обраћајући се на конференцији за новинаре поводом 30 година од усвајања Конвенције о правима детета, рекла да је у Србији од ратификације ове конвенције Уједињених нација много тога урађено на побољшању права детета.
Она је најавила доношење закона о праву детета и измене Породичног закона, при чему је као пример онога чему држава треба да се посвети, када су права деце у питању, навела податак да 38 одсто ромске деце још нема приступ водоводној, а 74 одсто приступ канализационој мрежи.
Директорка Канцеларије за људска и мањинска права Сузана Пауновић подсетила је на то да је велики део Конвенције о правима детета у Србији преточен у праксу, између осталог и то да деца знају која су њихова права и шта могу да очекују од одраслих.
Пауновић је указала на то да су, у сарадњи са Уницефом, оснажене и организације цивилног друштва које се баве правима детета.
Директорка Канцеларије Уницефа у Србији Ређина де Доменићис истакла је да је поменута конвенција документ УН који је до сада ратификовало највише држава у свету, што је утицало и на повећање броја деце која похађају основну школу за 40 одсто.
Представник Делегације Европске уније у Србији Ингве Енстром рекао је да сва деца треба да имају право да одрастају у пристојном окружењу, као и да је Европска унија посебно посвећена поштовању Конвенције о правима детета УН.
Било да се ради о земљама Европске уније или онима које нису чланице, све активности везане за остваривање Конвенције о правима детета су оно што води политику ЕУ. Заштита права детета је приоритет када је у питању проширење Уније, поручио је Енстром.