Упознати земљу значи осетити њен дух, знати њене скривене пределе и појединце који су је учинили оним што јесте. Упознавање земље слично је упознавању човека који ће вам, временом, постати пријатељ.
Са пријатељима се најпријатније путује и деле најчудеснији призори. Придружите се нашим многобројним пријатељима који су већ открили зашто је Србија неодољива. Надамо се да ћете заволети нашу земљу једнако као што је ми волимо.
У децембру 2016. године Влада Републике Србије је формирала Министарски савет за иновационо предузетништво и информационе технологије, са циљем да Србија брже ухвати корак са четвртом индустријском револуцијом. За председницу Савета именована је тада министарка државне управе и локалне самоуправе, а данас председница Владе Србије, Ана Брнабић. Сектор информационо-комуникационих технологија један је од највећих сектора у Србији, и један од највећих нето извозника.
Кључне иницијативе Владе за повећање броја ИТ стручњака:
- Повећање капацитета техничких факултета кроз повећан број студената, за чак 20% у односу на 2017. годину, уз запошљавање додатног наставног кадра и додатни простор.
- Програмирање и рачунарство уведено у основне школе од петог разреда као обавезан предмет.
- oko 1.750 школа добило безбедан интернет.
- За све школе набављени компјутери и опрема.
- Држава инвестира више од 100 милиона евра у велике инфраструктурне пројекате: НТП Нови Сад, НТП Ниш, Биосенсе Институт, Ламела Електронског факултета у Нишу, Институт за физику, нова зграда ФОН-а, НТП Београд, Дата центар у Крагујевцу; што ће омогућити боље повезивање образовања, науке и привреде.
- Преквалификације за програмере: Влада је 2017. године започела пројекат преквалификација за ИТ. Обуку је успешно завршило 800 полазника, у току су обуке за више од 1 000 полазника, док је велики број компанија примио на праксу или запослио полазнике курсева.
- Настављамо са унапређивањем програмирања у средњим школама, увођењем дуалних ИТ профила, а нарочито кроз повећање броја рачунарских одељења у гимназијама: - На почетку школске 2017/2018. године 9 одељења - На почетку школске 2018/2019. године 44 одељења.
- Значајно је повећан буџет Фонда за иновациону делатност (финансирање иновација) са 537 милиона у 2017. на 964,046.00 динара у 2018. години и додатно на 1,092,000.00 у 2019. години.
- У 2019. години је основан Фонд за науку који ће омогућити квалитетнији и конкурентнији развој науке и истраживања у Србији. Буџет за 2019. годину је 500 милиона динара, док је планирано да у наредним годинама буџет буде 5 милијарди динара.
- Увођење дигиталних уџбеника, уведено првих 2.000 дигиталних учионица.
Опширније о специјализованим ИТ одељењима
Остале иницијативе Владе за подршку дигиталној економији:
- Почетак дигитализације образовних материјала у школама, пилот-пројекат започиње 1. септембра 2018. године.
- Значајно је повећан буџет Фонда за иновациону делатност (финансирање иновација) са 537 милиона у 2017. на 964,046 милиона динара у 2018. години.
- Унапређење пословног окружења за дигитално пословање кроз унапређење пореско-правног оквира, укључујући пореске подстицаје делатностима заснованим на знању, омогућену наплату дигиталних производа у страној валути, олакшан почетак пословања платним услугама (regulatory sandbox), олакшан увоз компоненти и прототипова за високотехнолошке делатности, док су у припреми унапређење пословног оквира за инвестирање кроз алтернативне инвестиционе фондове (укључујући и Venture Capital фондове), као и за електронску трговину (укључујући и сарадњу са компанијама Google и Apple у вези омогућавања несметаног пословања из Србије), итд.
- Подстицање предузетништва кроз ослобађање пореза и доприноса за почетнике у пословању.
- Побољшање општих услова пословања кроз укидање обавезе издавања папирне фактуре, обавезе коришћења печата, пројекат е-инспектор и дигитализацију услуга државе.
- Подршка дигиталном развоју класичних индустрија, нпр. пољопривреда (Биосенс и дигитална фарма), здравство (омогућавање значајно већег броја клиничких студија кроз скраћење процеса одобравања).
- Изградња националне телекомуникационе мреже.
- Канцеларија за ИТ и еУправу је већ омогућила плаћање преко портала еУправа, спроводи пројекат отворених података, док се након доношења закона о еУправи очекује дигитализација додатног великог броја услуга државе.