Аутор:
Танјуг
Илић је у изјави за агенцију Танјуг указао на то да би на пројектима урбане регенерација станова, која је јефтинија и до 30 одсто у односу на изградњу нових, могло да буде запослено од 30.000 до 50.000 радника.
Према његовим речима, да би грађевинарство у Србији оживело потребно је донети нове законе, обезбедити јефтиније кредите и веће подстицаје државе, док домаће фирме треба да се уједине у конзорцијуме како би могле да конкуришу за пројекте у земљи и иностранству.
Он је нагласио да мора да порасте куповна моћ становништва, као и да се оснује банка са домаћим капиталом из државних депозита која ће одобравати јефтине кредите за грађевинаре.
Таква банка, како је навео, помогала би нашим грађевинарима у добијању послова у иностранству тако што би им обезбедила преко потребне банкарске гаранције.
Домаћем грађевинарству треба обезбедити подстицаје из буџета, с обзиром на то да су садашња средства од 1,4 милиона евра веома мала, оценио је министар.
Један од прописа који треба да донесе бољитак домаћем грађевинарству јесте и Закон о планирању и изградњи, који ће ући у скупштинску процедуру одмах након њеног конституисања, рекао је Илић.
Он је указао на то да ће тај документ, према којем ће ресорно министарство имати право да по скраћеном поступку додели дозволу за изградњу, убрзати издавање грађевинских дозвола.