Мишчевић је у обраћању новинарима, уочи почетка конференције "Аграрна политика Србије", објаснила да је држава све ближе достизању акредитације за коришћење средстава која су директно намењена за помоћ и подстицај пољопривредној производњи.
У првој фази, како је поновила, та средства износе 11 милиона евра на годишњем нивоу, што је тек увод за коришћење других структурних фондова и средстава из заједничке пољопривредне политике, који су много већи и значајнији.
Она је оценила да би сходно томе управа за аграрна плаћања требало да буде основана одмах након формирања нове владе, а њено седиште требало би да буде у Београду.
Мишчевић је подсетила на то да је на
скринингу о Поглављу 12 било речи о бројним стандардима безбедности хране који захтевају доста инвестиција и референтне лабораторије које ће бити у складу са стандардима ЕУ.
Током скрининга у Бриселу, урађен је и аналитички преглед развоја села и руралних подручја, што је прва фаза Поглавља 11, навела је она и додала да је било речи и о питању организације заједничког тржишта пољопривредних производа, као и заштити домаћих брендова.
Према њеним речима, Србија у оквиру разговора са ЕУ о пољопривреди не почиње од нуле,већ са Стратегијом развоја пољопривреде коју је ресорно министарство недавно представило.
Шеф економског одељења Делегације ЕУ у Србији Фрик Јанмат оценио је да је Србија већ конкурентна за наступ на заједничком европском тржишту, с обзиром на то да је земља кандидат за чланство у ЕУ која има вишак пољопривредних производа.
Јанмат је навео да Србија има већи извоз хране од увоза, што је добар знак и показује да је она већ конкурентна на европском тржишту.
У циљу подизања нивоа конкурентности, Србија мора да ради на унапређењу стандарда и квалитета када је реч о екологији и безбедности хране, указао је он и поручио да Србија има добар потенцијал, али да је у тој области чека још много посла.
Према његовим речима, потенцијал Србије се видео по томе што је она бележила повећање производње и извоза хране упркос постепеном смањењу царина у складу са Споразумом о стабилизацији и придруживању.
Он је најавио даљу подршку унапређењу српског аграра кроз ИПА програме, и напоменуо да се то, пре свега, односи на изградњу капацитета институција, инспекцијских служби и лабораторија.
Када је реч о заједничкој аграрној политици ЕУ, Јанмат је најавио да ће од следеће године бити укинута квота за млеко, а од 2017. године и квота за шећер.
Конференцију "Аграрна политика Србије" организовао је НИН Фокус уз институционалну подршку Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.